3rd joint ECTS/IBMS Athens 2011 - Athens 2011
     
Home
Welcome Message
Scientific Programme
Scientific Programme Committee
  Outline Programme
  Clinical Update Session
  Symposia & Workshops
  Joint ECTS/ASBMR Sessions
  Meet the Professor Sessions
  2012 ECTS Excellence in Research Lecture
  ECTS New Investigator Programme
  ECTS Clinical Guidelines Update
  Educational Symposium
  Satellite Symposia / Scientific Booths
  Annual General Meeting
  CME
Abstract Submission
Awards & Prizes
Registration
Accommodation
Social Events
General Information
Travel
Dates to Remember
Exhibition/Sponsorship
Conference Highlights
Download Files
Press
Green Issues
Contact
Disclaimer
Search
ECTS Homepage
 
ECTS 50th

Chair:
Bente Langdahl (Aarhus, Denmark)

Members:
Kristina Åkesson (Malmo, Sweden)
Michael Amling (Hamburg, Germany)
Tim Arnett (London, UK)
Maria Luisa Bianchi (Milan, Italy)
Mary Bouxsein (Boston, USA)
Thomas Clemens (Baltimore, USA)
Peter Croucher (Sheffield, UK)
Steven Cummings (San Francisco, USA)
Adolfo Diez Perez (Barcelona, Spain)
Richard Eastell (Sheffield, UK)
Erik Fink Eriksen (Oslo, Norway)
Claus Glüer (Kiel, Germany)
Theresa Guise (Charlottesville, USA)
Miep Helfrich (Aberdeen, Scotland)
Aymen Idris (Edinburgh, Scotland)
Gerard Karsenty (New York, USA)
Moustapha Kassem (Odense, Denmark)
Shigeaki Kato (Tokyo, Japan)
Uwe Kornak (Berlin, Germany)
Marie-Hélène Lafage-Proust (Saint-Etienne, France)
Jane Lian (Worcester, USA)
Östen Ljunggren (Uppsala, Sweden)
Pierre Marie (Paris, France)
Toshio Matsumoto (Tokushima, Japan)
Karl Michaëlsson (Uppsala, Sweden)
Ralph Müller (Zurich, Switzerland)
Stefan Mundlos (Berlin, Germany)
Masaki Noda (Tokyo, Japan)
Eric Orwoll (Portland, USA)
Stuart Ralston (Edinburgh, Scotland)
Ian Reid (Auckland, New Zealand)
Michael Rogers (Aberdeen, Scotland)
Georg Schett (Erlangen, Germany)
Natalie Sims (Melbourne, Australia)
Tim Spector (London, UK)
Anna Teti (L'Aquila, Italy)
André Uitterlinden (Rotterdam, Netherlands)
Kalervo Väänänen (Kuopio, Finland)
Hans van Leeuwen (Rotterdam, Netherlands) 

Stockholm Local Organising Committee
Karl Michaëlsson (Chair)
Kristina Åkesson
Ulf Lerner
Östen Ljunggren

Register your interest

Registration Delegate Checklist Online Itinerary